Flaga Explorers Club

 THE EXPLORERS CLUB

Klub powstał w Nowym Jorku w 1904 r. Jego celem jest popieranie i popularyzowanie badań Ziemi, głębin morskich, przestrzeni kosmicznej oraz troska o zachowanie światowego dziedzictwa przyrody i kultury.
Klub liczy ok. 3000 członków z ponad 60 krajów. Ma 28 Oddziałów. Siedziba Centrali znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. Do Klubu nie można się zapisać, trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych i zarekomendowanych kandydatów. Doroczny zjazd The Explorers Club odbywa się w marcu w Centrali z uroczystą kolacją w hotelu Waldorf Astoria.
Członkami Klubu byli lub są pierwsi ludzie na biegunach – Roald Amundsen i Robert Peary, na Księżycu – Neil Armstrong i Buzz Aldrin, badaczka szympansów – Jane Goodall i goryli – Diane Fossey, kierownik zwycięskiej wyprawy na Mount Everest – lord John Hunt i pierwszy zdobywca tego szczytu – sir Edmund Hillary, żeglarz, archeologThor Heyerdahl i archeolog oceaniczny RobertBallard, który odnalazł wrak „Titanica”; pierwsi ludzie, którzy dotarli do najgłębszego miejsca naszej planety, dna Rowu Mariańskiego – Don Walsh i Jacques Piccard; prezes National Geographic – Gilbert M. Grosvenor i inni.
Poczet członków honorowych otwierają: polarnik sir Ernest Shackleton, lotnik Charles. A. Lindbergh, prezydent Theodore D. Roosvelt, oceanograf William Beebe, geofizyk Jean G.Piccard, himalaiści Tenzing Norgay, Norman Dyhrenfuhrt i Reinhold Messner.
Pierwszym Polakiem przyjętym do Klubu był w 1920 r. Henryk Arctowski – polarnik, kierownik naukowy międzynarodowej wyprawy na drewnianym żaglowcu Belgica (1897-99) pierwszej, która przezimowała w Antarktyce. Następnym, Antoni Jurasz – chirurg, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca i dziekan Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu. Pierwszym po II wojnie światowej przyjętym z terenu Polski był Kazimierz Kordylewski – astronom, odkrywca pyłowych pierścieni Księżyca.
www.explorersclubpoland.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *