Znaleźliśmy wrak… a to Timmy dostał medal!

16 czerwca 2015 roku, dokładnie w 73-rocznicę  wydarzeń, w ogrodach Upper Barrakka Gardens w La Valletta Minister Sprawiedliwości, Kultury i Samorządu Republiki Malty Owen Bonnici oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski odsłonili tablicę upamiętniającą poległych 13 polskich marynarzy z niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”.

Podczas trwania uroczystości Jan Stanisław Ciechanowski powiedział m.in:

Chciałbym […] najserdeczniej podziękować polskiemu Stowarzyszeniu Wyprawy Wrakowe za odnalezienie wraku ORP Kujawiak, za to wielkie osiągnięcie, tak ważne dla naszej pamięci narodowej. Dziękujemy także wszystkim maltańskim przyjaciołom, którzy się do tego przyczynili. Niech pamięć o bohaterskich obrońcach Malty, przede wszystkim o ludności cywilnej, która tak wiele wycierpiała, nigdy nie zaginie!

IMG_0424

Pod koniec ceremonii dr Timmy Gambin z Uniwersytetu Maltańskiego (przyjaciel i członek naszej ekspedycji), na wniosek Stowarzyszenia, został uhonorowany odznaką  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaka przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury) przez J.S. Ciechanowskiego.

Gratulujemy Timmy!!!

IMG_0421

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *